IDIOM (2017)

_imagination/interpretation

Praga, Cross Club, 15, 22 X 2017

W 2016 roku odbyła się pierwsza edycja Idiom Festival – w ramach programu „This is Poland!/To Polska właśnie!”, który realizowaliśmy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Promesa 2016). Wtedy istotną dla nas kwestią był problem „polskości” zarówno w granicach sztuki, jak i codziennego postrzegania Polaków za granicą. Prace prezentowanych przez nas artystów tematyzowały kwestie języka ciała a alfabetu, tańca jako sposobu komunikacji, przestrzeni do międzykulturowego dialogu oraz stereotypów związanych z wyobrażeniem Polaka. Zastanawialiśmy się, co to znaczy, że taniec jest „polski” w obecnych warunkach produkowania sztuki, gdy artyści – częściej niż dotychczas – przemieszczają się między ośrodkami, tworzą swoje prace za granicami kraju, w koprodukcji z innymi, oraz nieustannie wykazując się mobilnością – projektów, myśli i idei.

Idiom 2017 charakteryzowała nowa formuła projektu. Poprzez organizację rezydencji artystycznych dwóch polskich choreografek, Małgorzaty Haduch i Ireny Lipińskiej, które współpracowały z artystami z Pragi, chcieliśmy stworzyć okazję do inspirującego spotkania artystów z Polski i Czech. W trakcie pobytu w Pradze powstały autorskie prace, zaprezentowane następnie w Czechach. Zagadnieniem łączącym obie rezydencje była relacja między wyobrażeniem a interpretacją (_imagination/interpretation), a polem badań – nowa choreografia i muzyka eksperymentalna.

Wyjazd i pobyt w Pradze choreografek miał służyć pracy nad autorskimi projektami choreograficznymi, których tematem jest relacja tego, co pozornie trudne do wyobrażenia, co jednak możliwe jest do werbalizacji – a więc relacja _imagination/interpretation. Punktem wyjścia była sfera niewyobrażalnego, co w tańcu, kojarzonym często z tym, co trudne do nazwania i opisania, wydaje się sferą symptomatyczną.

Dzięki temu kontynuowaliśmy ideę projektu – idiomatyczność rozumianą jako cechę szczególną, konkretną. Tym razem poprzez język i ruch mówiliśmy o tym, czego (pozornie) nie da się opisać, co niewerbalne, niewyrażalne. Paradoksalnie idiomatyczne staje się przez to, że trudno o tym mówić, trudno to sobie wyobrazić. Tego, czego – jak mówi się potocznie – „nie da się wyobrazić” – szukaliśmy w obszarze tańca i choreografii.

Terminy rezydencji: 12–15 października (Małgorzata Haduch), 16–22 października (Irena Lipińska)

Pokazy finałowe: 15 i 22 października 2017 roku w Cross Clubie w Pradze (wstęp wolny, crossclub.cz)

Rezydentki:

Małgorzata Haduch

Tancerka, choreografka. Ukończyła School for New Dance Development w Amsterdamie. Związana z holenderską sceną free jazzową. W 2006 roku w Amsterdamie założyła grupę Unfinished Company, która skupia międzynarodowych artystów z różnych dziedzin sztuki. Stypendystka danceWEB w Wiedniu, rezydentka programu Solo Projekt w Starym Browarze w Poznaniu (2009), stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). Stworzyła autorskie spektakle: Zona Segura (2009), Wielka Inwencja na spragnione theorbo, uśpiony kontrabas i cztery tancerki (2011). W Krakowie prowadzi program FREE THE DANCE, serię performansów z udziałem muzyków-improwizatorów oraz tancerzy, dzięki czemu na styku dwóch dziedzin artystycznych – muzyki i tańca – powstaje sztuka improwizacji. Od 2011 roku uczy regularnie techniki Davida Zambrano Flying Low oraz kompozycji Passing Through.

www.freethedance.blogspot.com

Irena Lipińska

Performerka, choreografka i tancerka. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu (2011), rezydentka programu dla młodych choreografów Solo Projekt Art Stations Foundation (2011). Przygotowała własne projekty solowe: hydrohypnolineKompilacjeDNACEdwa na jedenLU2077. W ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z artystą sztuki nowych mediów Pawłem Janickim zrealizowała projekt !GROT! (2014). W tym samym roku była rezydentką wymiany choreografów pomiędzy w programie Polską i Filadelfią; uczestniczyła w projekcie choreograficznym Isabelle Schad Collective Jumps. Współpracuje z artystami współczesnej sceny muzycznej i sztuki nowych mediów. Prowadzi zajęcia taneczno-ruchowe, w tym dla młodych aktorów oraz dla dzieci i dorosłych z zaburzeniami psychicznymi i upośledzonymi ruchowo.

Nagranie z pokazu porezydencyjnego Ireny Lipińskiej

Organizator: Fundacja Performat

Partnerzy: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Program Rezydencji Artystycznych AIR Wro, Cross Club

Wizyta studyjna Ireny Lipińskiej w Pradze odbywa się w ramach Programu Partnerskiego Rezydencji i Wizyt Studyjnych Kultura Mobilna, który organizowany jest przez Biuro Wrocław 2016 w ramach Programu Rezydencji Artystycznych AIR Wro.

plfestival.fundacjaperformat.com