
Kosmiczny wakacyjny projekt teatralny
Połączyliśmy kreatywnie tradycję i popkulturę – zaprosiliśmy świdnicką młodzież warsztaty z teatralnej didżejki. Uczestnicy projektu przekonali się, że remiksować można nie tylko kawałki muzyczne, ale także inne teksty kultury, a didżej w muzyce, podobnie jak dramaturg w teatrze jest twórcą oryginalnych utworów. Na warsztatach remiksowaliśmy „Wojnę światów” H. G. Wellesa, legendarne słuchowisko, które wywołało masową panikę podczas premiery w 1938 roku. Radiowa transmisja prowadzona „na żywo” z inwazji Marsjan na Ziemię sprawiła, że niektórzy uwierzyli w atak kosmitów. Naszym punktem wyjścia było odwrócenie akcji: kosmonauta z Ziemi wskutek awarii sprzętu gubi się w kosmosie i napotyka przedstawicieli innych gatunków. Spróbowaliśmy odtworzyć sytuację zaginionego we wszechświecie człowieka, spotkania z nowością, innością, otwarcia na nieznane perspektywy.
W trakcie dwóch tygodni odbyły się warsztaty z różnych dziedzin: reżyserskie, dramaturgiczne, aktorskie, emisji głosu, didżejskie, muzyczne, krytyczne i producenckie. Pod okiem specjalistów napisaliśmy tekst, stworzyliśmy autorską warstwę dźwiękową i odegraliśmy teatralne słuchowisko.
Kto poprowadził warsztaty? Reżyserka Mira Mańka. Dramaturdzy Aleksandra Spilkowska i Marcin Miętus. Muzyk Michał Zygmunt. DJ Krootki. Aktorzy Rafał Kroneneberger, Iga Załęczna i Karolina Micuła. Krytycy Karolina Wycisk i Mateusz Witkowski. Producent Grzegorz Gołębiowski. Fotograf Bartek Kliszczyk.
Projekt realizowany był w ramach Lata w teatrze, programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej 10. edycji programu dofinansowanie otrzymały 42 ośrodki z całej Polski – 19 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Beneficjenci, którzy organizowali u siebie Lato w teatrze w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie, mają za
zadanie wspólnie zrealizować projekt z instytucją lub organizacją partnerską, nie biorącą dotychczas udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 6 ośrodkom.
W tegorocznej edycji programu weźmie łącznie udział ponad 1500 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Więcej na temat programu na: www.latowteatrze.pl oraz Facebook.com/programLatowteatrze
Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Gminy Miasto Świdnica
PARTNERZY: