Rapsodia świdnicka. Maria Kunic (2016)

Tytuł projektu – „Rapsodia świdnicka” – nawiązywał do książki Władysława Jana Grabskiego, której akcja osadzona jest w Świdnicy w drugiej połowie XIV wieku. Materiałem historycznym była biografia śląskiej astronom z XVII wieku – Marii Kunic. Jej pracę łączy się z rozwojem astronomii w XVII wieku, a zasługi i umiejętności Kunic były dowodem na kobiecą emancypację w tamtym czasie.

Ze względu na dokonania Marię Kunic zwano „Śląską Pallas” oraz „Drugą Hypatią”, a jej praca, „Urania propitia”, wydana własnym sumptem w Oleśnicy w 1650 roku, będąca udoskonaleniem „Tablic rudolfińskich” Keplera, przyniosła jej sławę europejską. Mimo to postać uczonej nie jest znana mieszkańcom Dolnego Śląska, brakuje materiałów edukacyjnych jej poświęconych. Przyjrzenie się biografii tak ważnej postaci z historii Dolnego Śląska było dla nas szansą na pogłębienie świadomości historycznej regionu.

Co by było, gdyby Kunic była mieszkanką Świdnicy dzisiaj? Jaką rolę odegrałaby w scenografii współczesnego miasta? Na wystawie fotografii zaprezentowaliśmy współczesne ujęcie Marii Kunic, w którą wcieliła się mieszkanka Świdnicy. Multimedialne słuchowisko to fantazja na temat losów Kunic, próba odnalezienia jej postaci w miejskiej świadomości.

Projekt łączył cele historyczno-edukacyjne i artystyczne. W ramach projektu zrealizowane zostały multimedialne słuchowisko oraz wystawa fotograficzna. Nagranie słuchowiska zostało wydane na płytach DVD i udostępnione online.

Wernisaż wystawy odbył się w Biblioteki Miejskiej 25 sierpnia o godzinie 17.00, a wystawa potrwała do 7 września. Premiera słuchowiska odbyła się 1 września o godzinie 20.00 na placu pod Wieżą Ratuszową na świdnickim rynku. Kolejna prezentacja odbyła się 24 września o godzinie 18.00.

 

Więcej

Relacja z premiery

Słuchowisko online


 

ku

Artyści/realizatorzy:

Bartosz Kliszczyk (fotografia) – kulturoznawca, fotograf, specjalista ds. komunikacji. Propagator Dolnego Śląska i produktów regionalnych. Jako fotograf realizuje projekty związane z modą i portretami.

Karolina Wycisk (idea) – doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim, kuratorka projektów taneczno-teatralnych. W ramach stypendium twórczego MKiDN zrealizowała projekt „Kapsuła teraźniejszości” o pamięci miejsc na Dolnym Śląsku.

Slime (muzyka) – świdnicki producent muzyczny znany ze współpracy z takimi wykonawcami jak: Printempo, Trzeci Wymiar czy Noize From Dust. Jest także autorem oprawy dźwiękowej do spektakli „Blog Text” Juliusza Chrząstowskiego oraz do „Zuzia Gwiazdny Paproch” Mateusza Witkowskiego.

Mateusz Witkowski (dramaturgia) – dziennikarz i reporter Gazeta.pl, redaktor naczelny portalu Popmoderna, okazjonalnie dramaturg. Doktorant na UJ. Stale współpracuje z Alchemią Teatralną w zakresie edukacji teatralnej młodzieży.

Maria Zięba (koordynacja) – animatorka projektów kulturalnych w Świdnicy, fundraiser i doradca organizacji pozarządowych. Posiada wiedzę i kompetencje z zakresu metodyki projektowej, rozliczania środków oraz sponsoringu kultury.

Marcin Cudo (wideo)

skandha (wizual)

Dofinansowano ze środków Gminy Miasto Świdnica

logosw

Partner

sok

Partnerzy medialni

partnerzy


RAPSODIA_A3_MC_plakat