Rapsodia świdnicka. Maria Kunic – już we wrześniu!

Tytuł projektu – „Rapsodia świdnicka” – nawiązuje do książki Władysława Jana Grabskiego, której akcja osadzona jest w Świdnicy w drugiej połowie XIV wieku. Materiałem historycznym jest biografia śląskiej astronom – Marii Kunic. Ze względu na jej dokonania zwano ją „Śląską Pallas” oraz „Drugą Hypatią”, a jej praca, „Urania propitia”, wydana własnym sumptem w Oleśnicy w 1650 roku, będąca udoskonaleniem „Tablic rudolfińskich” Keplera, przyniosła jej sławę europejską. Mimo to postać uczonej nie jest znana mieszkańcom Dolnego Śląska, brakuje materiałów edukacyjnych jej poświęconych. Przyjrzenie się biografii tak ważnej postaci z historii Dolnego Śląska jest szansą na pogłębienie świadomości historycznej regionu.

 

W ramach projektu zostaną zrealizowane multimedialne słuchowisko oraz wystawa fotograficzna.

 

Na wernisaż wystawy zapraszamy do Biblioteki Miejskiej 25 sierpnia o godzinie 17.00. Wystawa potrwa do 7 września. Premiera słuchowiska odbędzie się 1 września o godzinie 20.00 na placu pod Wieżą Ratuszową na świdnickim rynku. Kolejna prezentacja 24 września o godzinie 18.00. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

Artyści/realizatorzy:

Bartosz Kliszczyk (fotografia) – kulturoznawca, propagator Dolnego Śląska, wspiera regionalne brandy. Jako fotograf realizuje projekty związane z obszarem Dolnego Śląska, modą i portretami.

Karolina Wycisk (idea/wykonanie) – doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim, performerka i kuratorka projektów taneczno-teatralnych. W ramach stypendium twórczego MKiDN zrealizowała projekt „Kapsuła teraźniejszości” o pamięci miejsc na Dolnym Śląsku.

Slime/Slajm (muzyka) – świdnicki producent muzyczny znany ze współpracy z takimi wykonawcami jak: Printempo, Trzeci Wymiar czy Noize From Dust. Jest także autorem oprawy dźwiękowej do spektakli „Blog Text” Juliusza Chrząstowskiego oraz do „Zuzia Gwiazdny Paproch” Mateusza Witkowskiego.

Mateusz Witkowski (dramaturgia) – dziennikarz i reporter Gazeta.pl, redaktor naczelny portalu Popmoderna, okazjonalnie dramaturg. Doktorant na UJ. Stale współpracuje z Alchemią Teatralną w zakresie edukacji teatralnej młodzieży.

Maria Zięba (koordynacja) – animatorka projektów kulturalnych w Świdnicy, fundraiser i doradca organizacji pozarządowych. Posiada wiedzę i kompetencje z zakresu metodyki projektowej, rozliczania środków oraz sponsoringu kultury.

 

Więcej

 

Dofinansowano ze środków Gminy Miasto Świdnica

swi