Rusza_Lab! (2017)

Stworzyliśmy przestrzeń tanecznego eksperymentu! 

Interesował nas związek ruchu, tańca i mediów. W trakcie wspólnej, kilkumiesięcznej pracy wypróbowaliśmy innowacyjne i eksperymentalne (zupełnie jak w laboratorium!) metody pracy z ruchem – poprzez ciało, ale też słowo i śpiew, tekst, fotografię, film. Projekt odbywał się w ramach trzech bloków: LABORATORIUM TANECZNEGO, KRYTYCZNEGO i MEDIALNEGO.

W ramach LAB-u KRYTYCZNEGO odbywały się wykłady multimedialne z historii teatru tańca w Polsce i na świecie, oraz z elementów teorii i krytyki tańca (prowadzenie: Anna Duda, Alicja Müller, Karolina Wycisk). W ramach LAB-u MEDIALNEGO odbyły się warsztaty praktyczne z fotografii ruchu i tańca (Wiktor Bąkiewicz, Marcin Trzpiot), a także warsztaty filmowe (Artur Pilarczyk) i animacji poklatkowej (Marcin Rosiński). Zajęcia w ramach LAB-u TANECZNEGO prowadzili:

  • z improwizacji i wokalizacji ciała (Iga Załęczna, Karolina Micuła),
  • z ruchu scenicznego, aktorstwa, pantomimy (Sara Celler-Jezierska, Piotr Soroka),
  • performansu, technik tańca współczesnego (Irena Lipińska).

Finałowy pokaz pracy poprowadziła Magdalena Górnicka-Jottard, tancerka i choreografka, absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Antwerpii, pedagog na specjalizacjach tańca i pantomimy wrocławskiej Skiby. Hasłem przewodnim pracy był labirynt, a jego skomplikowana forma – powodem do poszukiwania nowych rozwiązań ruchowych. Symbolika labiryntu jako miejsca strzegącego centrum, stała się punktem wyjścia do dalszej pracy nad tematami drogi/przeszkody/celu.

Wszystkie trzy bloki tematyczne odbywały się równolegle i komentowały nawzajem. Dopuszczając wiele perspektyw analizowania tańca chcieliśmy, aby dla naszych uczestników stał on się możliwym polem badawczym, ale przede wszystkim – nowym obiektem fascynacji, niezależnie od indywidualnych umiejętności ruchowych, dotychczasowych przyzwyczajeń i wyobrażeń związanych z tańcem.

Idea, koordynacja: Karolina Wycisk

Świdnica, marzec–październik 2017

 

Warsztaty filmowe

Warsztaty animacji poklatkowej

Relacja z projektu

 Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2017

Partnerzy: