Performanse choreograficzne na Łąkach Nowohuckich

Zapraszamy do odkrywania Łąk Nowohuckich – ich geografii, mieszkańców, architektury. W 2003 roku obszar liczący niemal 60 hektarów został uznany za użytek ekologiczny. Powstał na terenie istniejącego w średniowieczu starorzecza Wisły, co do dziś uwidacznia się w unikatowej florze i faunie łąk: rzadkich odmianach kwiatów, ptaków, motyli, owadów rzecznych. Niezwykła lokalizacja łąk, w samym centrum Nowej Huty i tuż obok placu Centralnego, powoduje, że miejsce to wydaje się niemal wyklęte, a zarazem magiczne, tajemne i pociągające. Jest symbolem nieustającej transformacji (wewnętrzne przeobrażenia obszaru) jednoczesnej z walką o stałość (obszar wyjęty z planu rozbudowy Nowej Huty), ale też swoistego konfliktu: symbiozy (łąki paradoksalnie wpisują się w industrialne otoczenie) i wykluczenia (są nieco zapomnianym rezerwatem).
Realizując działania artystyczne w przestrzeni Nowej Huty, na zielonych terenach Łąk Nowohuckich, chcemy poszerzyć definicji pole znaczeniowe choreografii o choreografię poza-sceniczną i poza-ludzką. Nie chodzi bowiem tylko o ruch ludzkich ciał, ale też dynamikę przestrzeni zastanej, naturalnej – o to, w jaki sposób organizmy żywe tworzą choreografię niewidzialną dla ludzkiego oka, jak ludzkie ciała wpisują się w tę sieć relacji i zależności.
Zapraszamy artystki i artystów, aby praktykowali na Łąkach Nowohuckich.
Aleksandra Osowicz z Wojciechem Grudzińskim zrealizują eksperyment, w którym zaproszą każdy żywy organizm do współ-performowania. Przygotowany specjalnie na tę okazję tort dla owadów będzie (jadalnym) znakiem wizyty nie-ludzkich gości.
Aleksandra Borys, eksperymentująca z ideą ciała ludzkiego jako przedłużenia środowiska, podzieli się swoją praktyką artystycznej. Łącząc (nie)pamięć przeszłości z fantazją o przyszłości, stworzy relację do tego, co tu i teraz. Ruch bowiem powstaje w momencie spotkania materii z antymaterią – ta inspiracja artystki może być trafnym podsumowaniem choreograficznych eksperymentów.

Zapraszamy do udziału w działaniach na Łąkach Nowohuckich!

10 sierpnia (Łąki Nowohuckie), 19:00
Aleksandra Osowicz, Wojciech Grudziński, Performans międzygatunkowy. Sezon 1 Odcinek 1

Wielka uczta to zaledwie początek. Tort dla owadów jest prezentem. Tramwajarze, pająki, mrówki, ćmy, biedronki, osy. Larwy i osobniki dojrzałe, jednostki i grupy. Na co dzień pozostają niewidoczne. Ludziom kojarzą się z czymś przerażającym i odpychającym. Maleńki robak jest w stanie wystraszyć giganta. Zabicie robaka to codzienność. Każdy ruch człowieka niszczy owada. Bezruch pozwala na wspólne ucztowanie. Ich posiłek potrwa o wiele dłużej. Kiedy poczują zmęczenia, mają do dyspozycji hotele – tam można schronić się na dłużej.

Wolno obserwować, ale lepiej się nie ruszać. Można spróbować wypieku, ale tylko za zgodą przewodnika.

W razie niepogody, prosimy o zabranie cieplejszych ubrań i parasoli. Można też zabrać ze sobą koc i lornetki. Uczta dla owadów będzie trwała godzinę.

Aleksandra Osowicz – absolwentka Forum Danca, PEPC Choreographic Creation, Dance Research and Training w Lizbonie oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Stypendystka danceWEB 2017. Członkini kolektywu Centrum w Ruchu. Od wielu lat równolegle rozwija swoje zainteresowania w dziedzinie sztuk wizualnych, tańca i pracy kuratorskiej.

11 sierpnia (Łąki Nowohuckie), 19:00
Aleksandra Borys, re-Membering

Aleksandra Borys re Membering fot.Jakub Wittchen

Performans jest fantazją na temat kosmologii związanej z kręgami kamiennymi na Kaszubach. Dzięki innej pamięci przeszłości, przefokusowanej teraźniejszości, wydarzenie przypomina przyszłość – zarazem jest to swoisty sposób radzenia sobie z multi-kryzysem naszych czasów i nieznaną przyszłością.
Projekt powstał w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aleksandra Borys – ukończyła kierunek Art and Science w Central Saint Martins/ Uniwersytet Sztuki w Londynie, wcześniej studiowała taniec w szkole Codarts w Rotterdamie. Jest także absolwentką Państwowej Szkoły Baletowej  w Łodzi. Pracuje zarówno na polu choreografii, jak i sztuk wizualnych, video, instalacji, fotografii, ekologii, astronomii, i kosmologii.

W razie niepogody, prosimy o zabranie cieplejszych ubrań i parasoli. Można też zabrać ze sobą koc. Performans będzie trwał godzinę.

Wstęp na performanse jest bezpłatny. Spotykamy się na tyłach budynku Nowohuckiego Centrum Kultury, na parkingu przy Łąkach Nowohuckich.

Pokazy odbędą się w ramach projektu kuratorskiego Karoliny Wycisk „Celebracje. Choreografie kobiecości” wokół zagadnienia kobiecej choreografii, twórczości kobiet-artystek, ich metod pracy w obrębie współczesnej choreografii, zagadnień „eko-choreografii” oraz choreografii społecznie zaangażowanej. Realizacja projektu przypada na setną rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych, a tym samym możliwości społecznego samostanowienia. Dlatego projekt przybiera formułę artystycznej „celebracji” — performatywnego programu, w ramach którego odbędą się pokazy performansów o tematyce społecznie istotnej, eksperymenty choreograficzne w przestrzeni publicznej oraz rozmowy z artystkami.

Zrealizowano w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.
www.krakow.pl